Uutiset

Tulokset: Etappi 2 2015

M12 : 40 km

 (Lähti: 5, Keskeytti: 3, Hylätty: 0)

  1.   110   K Jakobsen Konrad               Nordlysbyen Sykkel               2:54:37,04
  2.   109   A Hansen Martin                 Nordlysbyen Sykkel               3:30:25,27   +35:48,23
       111   Lahdenperä Henrik               Nordlysbyen Sykkel                    Kesk.

M15 : 40 km

 (Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   119   Nilsen Johannes                 Nordlysbyen Sykkel               2:07:25,60
  2.   120   Hansen Mathias                  Nordlysbyen Sykkel               2:23:16,88   +15:51,28
  3.   123   Suhr Thomas                     Nordlysbyen Sykkel               2:24:30,70   +17:05,10
  4.   121   Lahdenperä Sander               Nordlysbyen Sykkel               2:53:45,02   +46:19,42

N15 : 40 km

 (Lähti: 6, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   129   K Jakobsen Magni                Nordlysbyen Sykkel               2:39:28,63
  2.   128   K Jakobsen Marit                Nordlysbyen Sykkel               2:49:36,19   +10:07,56
  3.   131   Meskus Liisa                    Rovaniemen Taitoluistelijat      3:37:04,18   +57:35,55
  4.   132   Koski Hanna                     Rovaniemen Taitoluistelijat      3:57:15,62  +1:17:46,99
  5.   130   Vuorentausta Pinja              Rovaniemen Taitoluistelijat      4:31:56,45  +1:52:27,82
  6.   133   Turpeenniemi Noora              Rovaniemen Taitoluistelijat      4:31:56,73  +1:52:28,10

DUO : 80 km

 (Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   106   Vuorisalo Sailaritta            Electrofit                       7:42:47,82
  2.   105   Ojanen Simo-Viljami             Electrofit                       7:42:48,18       +0,36

M ELITE : 80 km

 (Lähti: 25, Keskeytti: 5, Hylätty: 0)

  1.    26   Boberg Leirbakken Daniel        Burfjord IL Sykkel / FullRulle   3:46:39,34
  2.     2   Kangaskokko Juha                OTC                              3:50:30,05    +3:50,71
  3.     6   Vähämetsä Juha                  KiiRi/EGC                        3:58:11,49   +11:32,15
  4.    14   Härginen Dani                   Korska/Finsad                    4:03:29,58   +16:50,24
  5.    11   Saarela Samuli                  PKK/Team Sportax                 4:04:25,23   +17:45,89
  6.     3   Lukin Vitalik                   Mountainpeaks.ru                 4:13:22,87   +26:43,53
  7.    19   Bull Tommy                      Nordlysbyen Sykkel               4:16:13,87   +29:34,53
  8.    16   Nilsen Svenn Tore               Nordlysbyen Sykkel               4:19:11,78   +32:32,44
  9.    25   Bergan Morten                   Hammerfest Sykkelklubb           4:20:32,34   +33:53,00
 10.    15   Jakobsen Per Kåre               Nordlysbyen Sykkel               4:24:22,28   +37:42,94
 11.    22   Kolehmainen Jari                Paksukumi Team                   4:27:22,35   +40:43,01
 12.    18   Rafaelsen Thomas Moen           Nordlysbyen Sykkel               4:28:23,26   +41:43,92
 13.    12   Karhu Janne                     OTC                              4:50:43,80  +1:04:04,46
 14.     4   Espo Tommi                      JYPS/Multimek                    4:52:44,07  +1:06:04,73
 15.    27   Hänninen Petri                  Typy                             5:01:40,94  +1:15:01,60
 16.     5   Ellilä Petteri                  OTC                              5:04:47,06  +1:18:07,72
 17.    23   Zakharov Andrey                 Solnyshko                        5:09:03,52  +1:22:24,18
 18.     8   Kolobov Andrey                  Lactat Express                   5:09:19,77  +1:22:40,43
 19.    20   Hinkkala Sakari                 Kuhmalahden Kisa                 5:12:39,25  +1:25:59,91
 20.    24   Chuvaev Igor                    Solnyshko                        5:26:45,15  +1:40:05,81
        10   Niemi Pekka                     EGC Meranti                           Kesk.
        17   Suhr Espen                      Nordlysbyen Sykkel                    Kesk.
        21   Tukki Heikki                    Rokua MTB                             Kesk.
        28   Tähti Toni                      Team Medilaser                        Kesk.
         1   Törmänen Marko                  OTC/ Team Powerbar                    Kesk.

N ELITE : 80 km

 (Lähti: 3, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)

  1.    37   Alusniemi Sini                  Compressport Team                4:18:53,03
  2.    35   Vähämetsä Ruut                  KiiRi/EGC Meranti                4:56:33,00   +37:39,97

M HARRASTE : 80 km

Tilanne 17.51.09

  1.    49   Tormilainen Heikki              OPP                              4:37:54,35
  2.   122   Heikkilä Niko                   O-PP                             4:50:51,80   +12:57,45
  3.    44   Kallunki Jaakko                 Cyclos Kuusamo                   4:52:44,98   +14:50,63
  4.    43   Yakovlev Vladimir               ENERGY SC Kola NPP               4:59:27,35   +21:33,00
  5.    42   Timonen Aapo                                                     5:01:45,24   +23:50,89
  6.    62   Tahkola Pekka                   Syöte MTB / Kaupin Kanuunat      5:03:52,53   +25:58,18
  7.    72   Sundquist Svein                 Kirkenes Cykleklubb              5:09:37,51   +31:43,16
  8.    57   Piiroinen Lauri                 OPP                              5:27:13,86   +49:19,51
  9.    50   Niku Jussi                      Kona Team Inari-Saariselkä       5:27:21,81   +49:27,46
 10.    63   Tuomi Jyri                      OTC                              5:27:22,23   +49:27,88
 11.    69   Ijäs Joni                                                        5:31:09,55   +53:15,20
 12.    66   Hiltunen Sami                                                    5:34:14,97   +56:20,62
 13.    54   Kemppainen Kimmo                                                 5:36:11,94   +58:17,59
 14.    59   Ursin Kari                                                       5:49:28,91  +1:11:34,56
 15.    47   Laulainen Timo                                                   5:58:31,85  +1:20:37,50
 16.    52   Neitola Pasi                    Joensuun Pyöräilijät             5:58:32,39  +1:20:38,04
 17.    48   Parviainen Lauri                Posiva                           6:01:59,81  +1:24:05,46
 18.    56   Heinoja Atte                    Hermanninranta                   6:17:55,75  +1:40:01,40
 19.    60   Javanainen Marko                Maastoonpolje.fi                 7:05:48,73  +2:27:54,38
 20.    61   Harjuniemi Mikko                                                 7:05:49,47  +2:27:55,12
        70   Hieto Ilkka                     Hauhon Sisu                           Kesk.
        65   Härmä Antti                     OTC                                   Kesk.
        64   Lillia Jarno                    maastoonpolje.fi                      Kesk.
        51   Nelimarkka Miikael                                                    Kesk.
        55   Ratilainen Mikko                                                      Kesk.
        53   Räisänen Timo                   Pk-Team                               Kesk.
        46   Sariola Olavi                                                         Kesk.
        45   Wiatrowski Aleksander           OPP                                   Kesk.

N HARRASTE : 80 km

 (Lähti: 6, Keskeytti: 3, Hylätty: 0)

  1.    81   Alppi Johanna                   Santasport                       5:28:22,87
  2.    77   Nousiainen Sini                 JYPS                             5:37:57,11    +9:34,24
  3.    79   Erkinaro Tiina                  Team Donna Agile                 6:20:49,97   +52:27,10
        76   Airaksinen Saara                                                      Kesk.
        80   Niskajärvi Elina                Rovaniemen Taitoluistelijat           Kesk.
        82   Tormilainen Hanna               OP-P                                  Kesk.

M HARRASTE MINI : 40 km

 (Lähti: 13, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)

  1.   159   Immonen Timo                    OzMAX                            2:10:19,78
  2.   158   Johansen Jani                   OP-P                             2:27:58,74   +17:38,96
  3.   150   Ellillä Jukka-Pekka             PK-Team                          2:36:02,86   +25:43,08
  4.    68   Korpi Jari                                                       2:38:59,08   +28:39,30
  5.   155   Perälä Janne                                                     2:48:48,98   +38:29,20
  6.    75   Tienvieri Kaj                   Kaupin Kanuunat                  2:51:19,77   +40:59,99
  7.    73   Pussinen Eetu                   Geofcon                          3:10:59,83  +1:00:40,05
  8.   151   Hanhinen Tuomas                 KaFa                             3:16:10,04  +1:05:50,26
  9.   160   Kantia Pekka                    Geofcon                          3:21:31,68  +1:11:11,90
 10.   154   Lahdenperä Jyri                 Nordlysbyen Sykkel               3:37:15,87  +1:26:56,09
 11.   149   Hansen Per Tore                 Nordlysbyen Sykkel               4:04:45,79  +1:54:26,01
 12.   152   Pesnia Andrei                                                    5:11:03,65  +3:00:43,87
       156   Tervo Tuomas                                                          Kesk.

N HARRASTE MINI : 40 km

 (Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   138   Väntänen Annika                                                  3:37:16,38
  2.   139   Neitola Raisa                                                    3:50:29,36   +13:12,98
  3.   140   Juotasniemi Maria               Rovaniemen Taitoluistelijat      3:57:09,25   +19:52,87
  4.   137   Hansen Ruth                     Nordlysbyen Sykkel               4:04:51,38   +27:35,00

M FATBIKE : 80 km

 (Lähti: 7, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.    87   Soini Kyösti                    OTC / Team ATEXON                4:13:23,23
  2.    90   Kauppinen Antti-Olli            OTC                              4:52:43,61   +39:20,38
  3.    89   Määttä Kimmo                    Cyclos                           5:05:38,55   +52:15,32
  4.    88   Mänty Mika                      Paksukumi Team                   5:23:16,74  +1:09:53,51
  5.    92   Kleemola Vesa-Matti             Fat Lebowski                     5:33:24,17  +1:20:00,94
  6.    91   Lirkki Jani                     Jyps                             5:36:11,52  +1:22:48,29
  7.    86   Vuorialho Harri                 Korson Kaiku                     5:56:22,11  +1:42:58,88

N FATBIKE : 80 km

 (Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   101   Pinosto Susanna                 Team Donna Agile                 5:47:31,29

Tulokset: Etappi 1 2015

SAARISELKÄ MTB STAGES: stage 1

M ELITE 60KM

  1.    26   Boberg Leirbakken Daniel        Burfjord IL Sykkel / FullRulle    2:40:36,9
  2.     2   Kangaskokko Juha                OTC                               2:41:40,9     +1:04,0
  3.     1   Törmänen Marko                  OTC/ Team Powerbar                2:43:33,5     +2:56,6
  4.    28   Tähti Toni                      Team Medilaser                    2:44:10,7     +3:33,8
  5.     6   Vähämetsä Juha                  KiiRi/EGC                         2:50:02,8     +9:25,9
  6.    11   Saarela Samuli                  PKK/Team Sportax                  2:52:35,2    +11:58,3
  7.    14   Härginen Dani                   Korska/Finsad                     2:53:13,9    +12:37,0
  8.    10   Niemi Pekka                     EGC Meranti                       2:56:03,2    +15:26,3
  9.     3   Lukin Vitalik                   Mountainpeaks.ru                  2:59:40,2    +19:03,3
 10.    15   Jakobsen Per Kåre               Nordlysbyen Sykkel                3:02:00,2    +21:23,3
 11.    21   Tukki Heikki                    Rokua MTB                         3:02:34,9    +21:58,0
 12.    16   Nilsen Svenn Tore               Nordlysbyen Sykkel                3:02:40,5    +22:03,6
 13.    18   Rafaelsen Thomas Moen           Nordlysbyen Sykkel                3:04:58,5    +24:21,6
 14.    19   Bull Tommy                      Nordlysbyen Sykkel                3:10:08,0    +29:31,1
 15.    25   Bergan Morten                   Hammerfest Sykkelklubb            3:11:48,0    +31:11,1
 16.    12   Karhu Janne                     OTC                               3:11:56,7    +31:19,8
 17.    23   Zakharov Andrey                 Solnyshko                         3:20:54,1    +40:17,2
 18.     4   Espo Tommi                      JYPS/Multimek                     3:21:47,5    +41:10,6
 19.     5   Ellilä Petteri                  OTC                               3:30:01,2    +49:24,3
 20.    24   Chuvaev Igor                    Solnyshko                         3:35:17,5    +54:40,6
 21.    17   Suhr Espen                      Nordlysbyen Sykkel                3:36:18,4    +55:41,5
 22.    27   Hänninen Petri                  Typy                              3:36:21,4    +55:44,5
 23.    22   Kolehmainen Jari                Paksukumi Team                    3:40:44,3  +1:00:07,4
 24.    20   Hinkkala Sakari                 Kuhmalahden Kisa                  3:47:03,0  +1:06:26,1
         8   Kolobov Andrey                  Lactat Express                        Kesk.

N ELITE 60KM

  1.    37   Alusniemi Sini                  Compressport Team                 3:03:21,1
  2.    35   Vähämetsä Ruut                  KiiRi/EGC Meranti                 3:24:09,8    +20:48,7

M HARRASTE 60KM

  1.    49   Tormilainen Heikki              OPP                               3:16:04,2
  2.   122   Heikkilä Niko                   OPP                               3:28:52,4    +12:48,2
  3.    62   Tahkola Pekka                   Syöte MTB / Kaupin Kanuunat       3:38:53,3    +22:49,1
  4.    42   Timonen Aapo                                                      3:39:51,9    +23:47,7
  5.    43   Yakovlev Vladimir               ENERGY SC Kola NPP                3:44:20,9    +28:16,7
  6.    50   Niku Jussi                      Kona Team Inari-Saariselkä        3:46:58,3    +30:54,1
  7.    63   Tuomi Jyri                      OTC                               3:47:02,6    +30:58,4
  8.    57   Piiroinen Lauri                 OPP                               4:01:40,8    +45:36,6
  9.    47   Laulainen Timo                                                    4:05:35,1    +49:30,9
 10.    52   Neitola Pasi                    Joensuun Pyöräilijät              4:07:52,1    +51:47,9
 11.    59   Ursin Kari                                                        4:08:06,1    +52:01,9
 12.    53   Räisänen Timo                   Pk-Team                           4:14:52,0    +58:47,8
 13.    46   Sariola Olavi                                                     4:17:03,6  +1:00:59,4
 14.    71   Heikkinen Mika                                                    4:21:50,7  +1:05:46,5
 15.    51   Nelimarkka Miikael                                                4:23:56,5  +1:07:52,3
 16.    56   Heinoja Atte                    Hermanninranta                    4:24:06,4  +1:08:02,2
 17.    65   Härmä Antti                     OTC                               4:24:08,2  +1:08:04,0
 18.    55   Ratilainen Mikko                                                  4:26:06,7  +1:10:02,5
 19.    67   Kaijala Tuomas                                                    4:32:58,2  +1:16:54,0
 20.    48   Parviainen Lauri                Posiva                            4:43:16,9  +1:27:12,7
 21.    54   Kemppainen Kimmo                                                  4:43:17,4  +1:27:13,2
 22.    74   Mattila Jussi                   Geofcon                           4:43:17,8  +1:27:13,6
 23.    45   Wiatrowski Aleksander           OPP                               4:47:17,5  +1:31:13,3
 24.    73   Pussinen Eetu                   Geofcon                           4:51:05,6  +1:35:01,4
 25.    61   Harjuniemi Mikko                                                  4:54:13,6  +1:38:09,4
 26.    60   Javanainen Marko                Maastoonpolje.fi                  5:04:18,2  +1:48:14,0
 27.    70   Hieto Ilkka                     Hauhon Sisu                       5:28:13,1  +2:12:08,9
 28.    64   Lillila Jarno                   Maastoonpolje.fi                  5:31:44,9  +2:15:40,7
        44   Kallunki Jaakko                 Cyclos Kuusamo                        Kesk.
        75   Tienvieri Kaj                   Kaupin Kanuunat                       Kesk.

N HARRASTE 60KM

  1.    77   Nousiainen Sini                 JYPS                              4:06:27,2  
  2.    79   Erkinaro Tiina                  Team Donna Agile                  4:07:49,2     +1:22,0
  3.    76   Airaksinen Saara                                                  4:31:02,4    +24:35,2
  4.    82   Tormilainen Hanna               OP-P                              4:33:23,3    +26:56,1

M FATBIKE 60KM

  1.    87   Soini Kyösti                    OTC / Team ATEXON                 3:04:33,2
  2.    90   Kauppinen Antti-Olli            OTC                               3:16:10,8    +11:37,6
  3.    89   Määttä Kimmo                    Cyclos                            3:16:25,4    +11:52,2
  4.    92   Kleemola Vesa-Matti             Fat Lebowski                      3:45:31,9    +40:58,7
  5.    88   Mänty Mika                      Paksukumi Team                    3:48:18,0    +43:44,8
  6.    91   Lirkki Jani                     Jyps                              3:57:38,1    +53:04,9
  7.    86   Vuorialho Harri                 Korson Kaiku                      3:58:35,2    +54:02,0
  8.    94   Westman Jarmo                                                     4:58:22,0  +1:53:48,8

N FATBIKE 60KM

  1.   101   Pinosto Susanna                 Team Donna Agile                  4:29:10,5
  2.   100   Sorvisto Mari                   Team Donna Agile                  6:32:59,6   +2:03:49,1

DUO 60KM

  1.   106   Vuorisalo Sailariitta          Electrofit                      6:02:13,5
  2.   105   Ojanen Simo-Viljami	    Electrofit                      6:02:13,5

M12 11KM

  1.   110   K Jakobsen Konrad               Nordlysbyen Sykkel                  39:32,3        +0,0
  2.   109   A Hansen Martin                 Nordlysbyen Sykkel                  40:05,9       +33,6
  3.   111   Lahdenperä Henrik               Nordlysbyen Sykkel                  51:14,2    +11:41,9
  4.   114   Bull Hoffrening Johannes        Nordlysbyen Sykkel                  56:44,2    +17:11,9
  

N KUNTO 11KM
  

1.   138   Väntänen Sinikka                                                    54.11,2        +0,0
2.    78   Järventie-Ahonen Heli           Maastoon Polje                      57.50,2      3:39,0

N12 11KM

  1.   125   Suhr Ada                        Nordlysbyen Sykkel                1:02:30,0
  2.   126   Rafaelsen Sigrid                Nordlysbyen Sykkel                1:06:31,1     +4:01,1

M15 11KM

  1.   119   Nilsen Johannes                 Nordlysbyen Sykkel                  31:54,2        +0,0
  2.   120   Hansen Mathias                  Nordlysbyen Sykkel                  32:22,2       +28,0
  3.   121   Lahdenperä Sander               Nordlysbyen Sykkel                  40:49,8     +8:55,6
  4.   123   Suhr Thomas                     Nordlysbyen Sykkel                  56:44,0    +24:49,8

N15 11KM

  1.   129   K Jakobsen Magni                Nordlysbyen Sykkel                  45:27,3        +0,0
  2.   128   K Jakobsen Marit                Nordlysbyen Sykkel                  46:32,8     +1:05,5

M KUNTO 11KM

  1.   150   Ellilä Jukka-Pekka              PK-team                             45:41,0
  2.   151   Hanhinen Tuomas                 KaFa                                58:32,0    +12:51,0
  3.   152   Pesnia Andrei                                                     1:12:05,0    +26:24,0

Tulokset: Etappi 3 2015

M12 : 15 km

 (Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   109   A Hansen Martin                 Nordlysbyen Sykkel                 47:21,50
  2.   111   Lahdenperä Henrik               Nordlysbyen Sykkel                 50:28,77    +3:07,27
  3.   114   Bull Hoffrening Johannes        Nordlysbyen Sykkel               1:01:44,48   +14:22,98
  4.   115   Niku Veikka                     Kona Team Inari-Saariselkä       1:22:47,16   +35:25,66

N12 : 15 km

 (Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   125   Suhr Ada                        Nordlysbyen Sykkel               1:03:30,25
  2.   126   Rafaelsen Sigrid                Nordlysbyen Sykkel               1:12:49,48    +9:19,23

M15 : 15 km

 (Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   123   Suhr Thomas                     Nordlysbyen Sykkel                 36:43,87
  2.   120   Hansen Mathias                  Nordlysbyen Sykkel                 36:46,11       +2,24
  3.   119   Nilsen Johannes                 Nordlysbyen Sykkel                 36:58,18      +14,31
  4.   121   Lahdenperä Sander               Nordlysbyen Sykkel                 47:35,83   +10:51,96

N15 : 15 km

 (Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   128   K Jakobsen Marit                Nordlysbyen Sykkel                 42:12,73
  2.   129   K Jakobsen Magni                Nordlysbyen Sykkel                 42:14,62       +1,89

DUO : 50 km

 (Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   106   Vuorisalo Sailaritta            Electrofit                       4:23:01,30
  2.   105   Ojanen Simo-Viljami             Electrofit                       4:23:01,70       +0,40

ME : 50 km

Tilanne 15.01.11

  1.    26   Boberg Leirbakken Daniel        Burfjord IL Sykkel / FullRulle   2:15:27,40
  2.    21   Tukki Heikki                    Rokua MTB                        2:15:59,22      +31,82
  3.    28   Tähti Toni                      Team Medilaser                   2:17:04,43    +1:37,03
  4.     2   Kangaskokko Juha                OTC                              2:17:04,44    +1:37,04
  5.     6   Vähämetsä Juha                  KiiRi/EGC                        2:18:50,84    +3:23,44
  6.    14   Härginen Dani                   Korska/Finsad                    2:20:12,62    +4:45,22
  7.     1   Törmänen Marko                  OTC/ Team Powerbar               2:20:32,48    +5:05,08
  8.    10   Niemi Pekka                     EGC Meranti                      2:21:07,54    +5:40,14
  9.    11   Saarela Samuli                  PKK/Team Sportax                 2:28:03,81   +12:36,41
 10.    15   Jakobsen Per Kåre               Nordlysbyen Sykkel               2:29:30,74   +14:03,34
 11.    25   Bergan Morten                   Hammerfest Sykkelklubb           2:29:39,34   +14:11,94
 12.     3   Lukin Vitalik                   Mountainpeaks.ru                 2:29:49,61   +14:22,21
 13.    22   Kolehmainen Jari                Paksukumi Team                   2:33:24,37   +17:56,97
 14.    18   Rafaelsen Thomas Moen           Nordlysbyen Sykkel               2:34:40,53   +19:13,13
 15.    12   Karhu Janne                     OTC                              2:36:32,29   +21:04,89
 16.    19   Bull Tommy                      Nordlysbyen Sykkel               2:40:28,88   +25:01,48
 17.     4   Espo Tommi                      JYPS/Multimek                    2:48:54,35   +33:26,95
 18.     5   Ellilä Petteri                  OTC                              2:51:51,92   +36:24,52
 19.     8   Kolobov Andrey                  Lactat Express                   2:55:55,59   +40:28,19
 20.    27   Hänninen Petri                  Typy                             2:58:14,89   +42:47,49
 21.    20   Hinkkala Sakari                 Kuhmalahden Kisa                 3:03:02,98   +47:35,58
 22.    24   Chuvaev Igor                    Solnyshko                        3:04:47,57   +49:20,17
        23   Zakharov Andrey                 Solnyshko                              Hyl.

NE : 50 km

 (Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.    37   Alusniemi Sini                  Compressport Team                2:34:27,60
  2.    35   Vähämetsä Ruut                  KiiRi/EGC Meranti                2:51:43,06   +17:15,46

MH : 50 km

 (Lähti: 26, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)

  1.    49   Tormilainen Heikki              OPP                              2:44:03,22
  2.    62   Tahkola Pekka                   Syöte MTB / Kaupin Kanuunat      2:45:45,28    +1:42,06
  3.    44   Kallunki Jaakko                 Cyclos Kuusamo                   2:46:41,63    +2:38,41
  4.   122   Heikkilä Niko                   O-PP                             2:49:58,48    +5:55,26
  5.    42   Timonen Aapo                                                     2:56:17,11   +12:13,89
  6.    43   Yakovlev Vladimir               ENERGY SC Kola NPP               2:57:17,59   +13:14,37
  7.    63   Tuomi Jyri                      OTC                              3:02:56,47   +18:53,25
  7.    50   Niku Jussi                      Kona Team Inari-Saariselkä       3:02:56,47   +18:53,25
  9.    48   Parviainen Lauri                Posiva                           3:12:23,97   +28:20,75
 10.    54   Kemppainen Kimmo                                                 3:12:43,58   +28:40,36
 11.    59   Ursin Kari                                                       3:15:57,12   +31:53,90
 12.    57   Piiroinen Lauri                 OPP                              3:17:44,10   +33:40,88
 13.    67   Kaijala Tuomas                                                   3:18:19,60   +34:16,38
 14.    53   Räisänen Timo                   Pk-Team                          3:19:35,12   +35:31,90
 15.    47   Laulainen Timo                                                   3:30:38,13   +46:34,91
 16.    52   Neitola Pasi                    Joensuun Pyöräilijät             3:31:04,73   +47:01,51
 17.    46   Sariola Olavi                                                    3:39:43,07   +55:39,85
 18.    65   Härmä Antti                     OTC                              3:45:36,56  +1:01:33,34
 19.   155   Perälä Janne                                                     3:46:44,75  +1:02:41,53
 20.   151   Hanhinen Tuomas                 KaFa                             3:53:42,77  +1:09:39,55
 21.    45   Wiatrowski Aleksander           OPP                              3:56:01,58  +1:11:58,36
 22.    60   Javanainen Marko                Maastoonpolje.fi                 3:56:23,64  +1:12:20,42
 23.    61   Harjuniemi Mikko                                                 4:05:19,06  +1:21:15,84
 24.    70   Hieto Ilkka                     Hauhon Sisu                      4:09:14,39  +1:25:11,17
 25.    64   Lillia Jarno                    maastoonpolje.fi                 4:20:28,68  +1:36:25,46
        55   Ratilainen Mikko                                                      Kesk.

NH : 50 km

 (Lähti: 6, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.    77   Nousiainen Sini                 JYPS                             3:08:39,79
  2.    81   Alppi Johanna                   Santasport                       3:10:08,38    +1:28,59
  3.    84   Pedersen Stina                  Hammerfest Sykkelklubb           3:13:38,68    +4:58,89
  4.    76   Airaksinen Saara                                                 3:29:34,63   +20:54,84
  5.    82   Tormilainen Hanna               OP-P                             3:45:35,36   +36:55,57
  6.    79   Erkinaro Tiina                  Team Donna Agile                 4:22:02,24  +1:13:22,45

MHM : 15 km

 (Lähti: 3, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   150   Ellillä Jukka-Pekka             PK-Team                            43:50,56
  2.    68   Korpi Jari                                                         44:33,30      +42,74
  3.   152   Pesnia Andrei                                                    1:11:30,90   +27:40,34

NHM : 15 km

 (Lähti: 11, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   130   Väntänen Annika                                                    53:27,69
  2.    78   Järventie-Ahonen Heli           Maastoon Polje                     55:07,85    +1:40,16
  3.   147   Idström Raila                   Donna agile                      1:22:46,75   +29:19,06
  4.   134   Kanerva Sanna                   Ivalon Apteekin Pilleri Prinse   1:23:11,43   +29:43,74
  5.   145   Haapasaari Emmi                 Ivalon Apteekin Pilleri Prinse   1:23:11,89   +29:44,20
  6.   144   Ryynänen Milla                  Ivalon Apteekin Pilleri Prinse   1:24:52,57   +31:24,88
  7.   141   Mikkola Satu                    Ivalon Apteekin Pilleri Prinse   1:28:15,16   +34:47,47
  8.   142   Aittokoski Saara                Ivalon Apteekin Pilleri Prinse   1:28:15,57   +34:47,88
  9.   143   Kyrö Minna                      Ivalon Apteekin Pilleri Prinse   1:28:27,35   +34:59,66
 10.   146   Niittyvuopio Sini               Ivalon Apteekin Pilleri Prinse   1:39:37,30   +46:09,61
 11.   136   Honkanen Minna                  Ivalon Apteekin Pilleri Prinse   1:39:49,11   +46:21,42

MF : 50 km

 (Lähti: 8, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.    87   Soini Kyösti                    OTC / Team ATEXON                2:31:35,88
  2.    90   Kauppinen Antti-Olli            OTC                              2:46:49,66   +15:13,78
  3.    89   Määttä Kimmo                    Cyclos                           2:51:11,80   +19:35,92
  4.    91   Lirkki Jani                     Jyps                             3:03:02,98   +31:27,10
  5.    92   Kleemola Vesa-Matti             Fat Lebowski                     3:05:13,79   +33:37,91
  6.    88   Mänty Mika                      Paksukumi Team                   3:11:55,25   +40:19,37
  7.    86   Vuorialho Harri                 Korson Kaiku                     3:21:39,43   +50:03,55

NF : 50 km

(Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
  1.   101   Pinosto Susanna                 Team Donna Agile                 3:36:09,67
  2.   100   Sorvisto Mari                   Team Donna Agile                 4:56:11,50

Tulokset: Saariselkä MTB Maraton 2014

Tulokset Saariselkä MTB Maraton 30.08.2014

Miehet maraton  80 km

Lähti: 27 Keskeytti: 5 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Juha Kangaskokko Powerbar/OTC 03:24:14
2 Vitaliy Lukin Mountainpeaks.ru 03:38:41
3 Per Kåre Jakobsen Nordlysbyen Sykkel 03:44:15
4 Sven Tore Nilsen Nordlysbyen Sykkel 03:47:59
5 Andrey Zakharov Team Solnushko 04:03:17
6 Heikki Tormilainen 04:11:29
7 Niklas Widmark IFK Kiruna 04:12:47
8 Denis Kabanen Kona Team 04:16:07
9 Joni Haataja 04:19:00
10 Anton Nikov Team Solnushko 04:22:33
11 Steve Giraldo Wacky Racers 04:32:04
12 Igor Chuvaev Team Solnushko 04:34:32
13 Pasi Kiviranta Mäntän Seudun Eräpirkat 04:34:36
14 Jyri Tuomi 04:49:13
15 Vladimir Yakovlev Energy SC Kola NPP 04:51:44
16 Tommi Espo JYPS 04:52:29
17 Pasi Neitola Joensuun Pyöräilijät 04:57:21
18 Teemu Järvenpää Pälkäne 05:01:27
19 Kimmo Kemppainen 05:10:07
20 Jani Johansen OPP 05:50:13
DNF Tommi Sillanpää OTC
DNF Miikka Orvola PK-Team
DNF Jani Luoma
DNF Kalle Koistinen Teme Ski Team
DNF Timo Immonen OzMax
DNS Antti Rantanen Kaupin Kanuunat

Miehet maraton 40v  80 km

Lähti: 9 Keskeytti: 1 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Marko Törmänen Powerbar/OTC 03:21:47
2 Kyösti Soini Powerbar/OTC 03:38:40
3 Juha Sipponen Jämsänkosken Ilves 04:10:26
4 Petteri Ellilä PK-Team 04:25:27
5 Philippe Van Hoof Wacky Racers 05:01:22
DNF Jarkke Lahti JYPS
DNS Heikki Haaparanta OPP
DNS Jan Erik Frilén SK Sävast
DNS Petri Hänninen Oulu

Miehet maraton 50v  80 km

Lähti: 5 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Mikael Myrsell IFK Kiruna 04:20:13
2 Kari Mursu Kammenkiertäjät 04:59:19
3 Olavi Sariola 05:33:44
DNS Pekka Hartikka OTC

Joukkue/Team 80km:

1. Team Powebar
– Marko Törmänen- Juha Kangaskokko
– Kyösti Soini

2. Team Solnushko
– Andrey Zakharov
– Anton Nikov- Igor Chuvaev

Naiset maraton  80 km

Lähti: 8 Keskeytti: 1 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Meiju Salmela OPP/Focus 04:00:28
2 Sari Orvola PK-Team 04:34:38
3 Johanna Alppi Santasport 04:56:29
4 Malin Brännvall IFK Kiruna 05:04:34
DNF Piia Nieminen Wasa Vèlocity

Miehet puolimaraton juniors  40 km

Lähti: 9 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Niko Heikkilä OPP 01:59:35
2 Joona Suihkonen BPT/Tietotalo 02:08:52
3 Johannes Nilsen Nordlysbyen Sykkel 02:09:58
4 Jörgen Ström Nordlysbyen Sykkel 02:17:40
5 Mathias Hansen Nordlysbyen Sykkel 02:26:54
6 Eero Hedman OPP 02:43:45
7 Sander Lahdenperä Nordlysbyen Sykkel 02:47:40
8 Martin Hansen Nordlysbyen Sykkel 03:03:33
9 Veikko Härkönen Alatornion Ahjo 04:06:56

Miehet puolimaraton adults  40 km

Lähti: 33 Keskeytti: 1 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Vesa-Pekka Jurvelin Rovaniemi 01:57:26
2 Hannu Jänkälä OPP 01:57:41
3 Hannu Moilanen Stallion Lakers 02:06:35
4 Mika Pitkämäki Tietotalo 02:06:59
5 Tero Suihkonen BPT/Tietotalo 02:09:05
6 Antti Lyytikäinen Kutu Triathlon 02:10:19
7 Sami Löfman Jyps 02:10:35
8 Lauri Piiroinen OPP 02:11:00
9 Sami Kiviniemi 02:13:45
10 Jouni Sonninen Kaupin Kanuunat 02:14:47
11 Jussi Niku 02:14:55
12 Jukka-Pekka Salmela Rovaniemi 02:14:59
13 Sami Hyöty Wasa Vélocity 02:15:45
14 Anssi Jokiranta 02:18:38
15 Timo Kakko 02:22:12
16 Jani Jäsberg 02:23:22
17 Aapo Timonen 02:28:15
18 Sami Hahl Stallion Lakers 02:31:58
19 Jaakko Karjula Tampere 02:41:43
20 Oka Morikawa OPP 02:42:32
21 Tommi Haapakangas OPP 02:43:20
22 Jose-Carlos Garcia Rosell MTI 02:43:59
23 Pekka Kantia 02:51:00
24 Jonne Turunen Ivalo 02:52:51
25 Miihkali Jefremoff Kirkenes Puckers 03:01:05
26 Kalevi Immonen 03:11:10
27 Jyri Lahdenperä Nordlysbyen Sykkel 03:14:34
27 Helge Ström Nordlysbyen Sykkel 03:14:34
29 Markku Hyvönen Lynx 03:29:20
30 Viktor Kustarev Promalp51 03:49:22
31 Antti Härkönen Alatornion Ahjo 04:06:58
DNF Mika Leppäaho JYPS

Joukkue/Team 40km:

1. Tietotalo
– Joona Suihkonen
– Tero Suihkonen
– Mika Pitkämäki

Naiset puolimaraton juniors  40 km

Lähti: 2 Keskeytti: 1 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Elli Hedman OPP 03:04:44
DNF Magni K Jakobsen Nordlysbyen Sykkel

Naiset puolimaraton adults  40 km

Lähti: 10 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Kati Mansikkasalo-Jurvelin Rovaniemi 02:14:50
2 Anna Ruohonen 02:35:52
3 Kaisa Kamppuri 02:38:45
4 Elina Niskajärvi Rovaniemen Taitoluistelijat 02:50:44
5 Pirkko Pulkkanen RoutaRafting 02:54:59
6 Elina Sillanpää SK Pohjantähti 02:55:00
7 Natalia Yurmu Promalp51 03:05:28
8 Anna Pakkanen 03:09:12
9 Ruth Hansen Nordlysbyen Sykkel 04:30:28

Pojat mini kids  12 km

Lähti: 2 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Veikka Niku 01:04:45
2 Valtti Haapakangas OPP 01:40:57

Pojat mini juniors  12 km

Lähti: 7 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Konrad K Jakobsen Nordlysbyen Sykkel 31:59
2 Thomas Suhr Nordlysbyen Sykkel 32:00
3 Joel Salmela OPP 32:59
4 Henrik Lahdenperä Nordlysbyen Sykkel 37:07

Tytöt mini juniors  12 km

Lähti: 6 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Kirsten Nilsen Nordlysbyen Sykkel 28:37
2 Marit K Jakobsen Nordlysbyen Sykkel 28:38
3 Emma Hedman OPP 51:28

Naiset mini  12 km

Lähti: 12 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Kirsi Ritvanen PK-Team 36:51
2 Minna Jyväsjärvi Mäntän Seudun Eräpirkat 42:34
3 Raila Idström 01:04:45
4 Minna Honkanen Pilleri Prinsessat/Ivalon Apteekk 01:14:45
4 Satu Mikkola Pilleri Prinsessat/Ivalon Apteekki 01:14:45
6 Sanna Kanerva Pilleri Prinsessat/Ivalon Apteekki 01:14:49
7 Minna Kyrö Pilleri Prinsessat/Ivalon Apteekki 01:14:58
8 Sini Niittyvuopio Pilleri Prinsessat/Ivalon Apteekki 01:14:59
9 Tiia Haapakangas OPP 01:41:04
DNS Kristiina Mattila Pilleri Prinsessat/Ivalon Apteekki

Miehet mini  12 km

Lähti: 4 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Marko Tiainen 42:10
2 Esa Hedman OPP 51:18

Tulokset: Kaunispää XCO 2014

Tulokset Kaunispää XCO 31.08.2014

Tytöt/girls 4v  0,4 km

Lähti: 3 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Helena Lahdenperä  Nordlysbyen Sykkel
2 Maiju Tormilainen
3 Aada Westmarn

Pojat/boys 4v  0,4 km

Lähti: 2 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Niila Johansen OPP
2 Niila Haapakangas OPP

Tytöt/girls 6v  0,8 km

Lähti: 3 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Karina Yakovlev Energy SC Kola NPP
2 Nella Orvola PK-Team
3 Piitu Tormilainen

Pojat/boys 6v  0,8 km

Lähti: 3 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Valtti Haapakangas OPP
2 Jaakko Johansen
3 Veikka Niku OPP

Tytöt/girls 8v  1,2 km

Lähti: 1 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Stella Orvola PK-Team

Pojat/boys 8v  1,6 km

Lähti: 1 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Juho Salmela OPP

Tytöt/girls 10v  1,6 km

Lähti: 1 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Emma Hedman OPP

Pojat/boys 10v  2,5 km

Lähti: 3 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Konrad K Jakobsen Nordlysbyen Sykkel 09:35
2 Joel Salmela OPP 09:57
3 Henrik Lahdenperä Nordlysbyen Sykkel 11:49

Tytöt/girls 12v  5 km

Lähti: 2 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Marit K Jakobsen Nordlysbyen Sykkel 18:11
2 Kirsten Nilsen Nordlysbyen Sykkel 18:40

Pojat/boys 12v  5 km

Lähti: 3 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Eero Hedman OPP 19:30
2 Martin Hansen Nordlysbyen Sykkel 19:50
3 Thomas Suhr Nordlysbyen Sykkel 19:51

Tytöt/girls 14v  5 km

Lähti: 1 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Elli Hedman OPP 21:31
DNS Magni K Jakobsen Nordlysbyen Sykkel

Pojat/boys 14v  7,5 km

Lähti: 4 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Johannes Nilsen Nordlysbyen Sykkel 25:05
1 Jörgen Ström Nordlysbyen Sykkel 25:05
3 Mathias Hansen Nordlysbyen Sykkel 27:35
4 Sander Lahdenperä Nordlybyen Sykkel 29:59

Miehet/men 40v  17,2 km

Lähti: 1 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Kyösti Soini OTC 53:26
DNS Petteri Ellilä PK-Team

Miehet/men 50v  17,2 km

Lähti: 1 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Mikael Myrsell IFK Kiruna 01:03:04

Naiset/women elite  17,2 km

Lähti: 0 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
DNS Sari Orvola PK-Team

Miehet harraste / men hobby  17,2 km

Lähti: 6 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Niklas Widmark 56:46
2 Tommi Haapakangas OPP 59:20
3 Jussi Niku 01:04:23
4 Vladimir Yakovlev Energy SC Kola NPP 01:04:55
5 Jyri Tuomi 01:06:20
6 Espen Suhr Nordlysbyen Sykkel 01:08:23
DNS Miikka Orvola PK-Team
DNS Viktor Kustarev Promalp51

Miehet/men elite  25,8 km   (Kesken)

Lähti: 7 Keskeytti: 0 Hylätty: 0

Sij Nimi Seura Loppuaika
1 Per Kåre Jakobsen Nordlysbyen Sykkel 01:21:14
2 Sven Tore Nilsen Nordlysbyen Sykkel 01:23:03
3 Tommi Espo JYPS 01:27:26
4 Steve Giraldo Wacky Racers 01:30:40
5 Philippe Van Hoof Wacky Racers           – 1 lap